Πώς θα κάνετε αίτηση στην προκήρυξη 4Κ/2022 του ΑΣΕΠ που αφορά 120 μόνιμες προσλήψεις στην ΕΛΣΤΑΤ

Μέχρι και σήμερα Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 στις 14:00 θα γίνονται δεκτές οι αιτήσεις των υποψηφίων στην η προκήρυξη 4Κ/2022 του ΑΣΕΠ που αφορά την πλήρωση με σειρά προτεραιότητας 120 θέσεων μόνιμου προσωπικού Πανεπιστημιακής, Τεχνολογικής, Δευτεροβάθμιας και Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης στην Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛ. ΣΤΑΤ.) και στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΠΔΠΧ) σύμφωνα με το άρθρο 28 του ν. 4765/2021.

Οι ειδικότητες που ζητούνται αφορούν τους εξής κλάδους: ΠΕ Διοικητικού – Οικονομικού, ΠΕ Επιμελητών Εκδόσεων, ΠΕ Πληροφορικής, ΠΕ Πολιτικού Μηχανικού, ΠΕ Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, ΠΕ Μηχανολόγου Μηχανικού, ΠΕ Στατιστικών, ΠΕ Λογιστών, ΠΕ Οικονομολόγων, ΤΕ Διοικητικού – Λογιστικού, ΤΕ Στατιστικών, ΤΕ Πληροφορικής, ΔΕ Διοικητικού – Λογιστικού και ΥΕ Επιμελητών.

Οι ενδιαφερόμενοι “τρέχουν” να προλάβουν να αποκτήσουν τα τυπικά προσόντα της Πιστοποίησης Υπολογιστή αλλά και της πιστοποίησης Αγγλικών που δίνει 90 μόρια!

Οι ειδικότητες που ζητούνται:

Α’ Κατηγορία Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) – 113 θέσεις Κλάδων/Ειδικοτήτων:

• ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ,
  • ΠΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ,
  • ΠΕ ΛΟΓΙΣΤΩΝ,
  • ΠΕ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ειδικότητα ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ),
  • ΠΕ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ειδικότητα ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ),
  • ΠΕ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ειδικότητα ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ),
  • ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ,
  • ΠΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ,
  • ΠΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ

Β’ Κατηγορία Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΤΕ) – 5 θέσεις Κλάδων/Ειδικοτήτων:

• ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ,
  • ΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ,
  • ΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ

Γ’ Κατηγορία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΕ) – 1 θέση  Κλάδων/Ειδικοτήτων:

• ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ

Δ’ Κατηγορία Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης (ΥΕ) – 1 θέση Κλάδων/Ειδικοτήτων:

• ΥΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΩΝ

Πώς θα γίνουν οι προσλήψεις στην ΕΛΣΤΑΤ

Δύο από τα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα που ζητούνται, όπως φαίνεται αναλυτικά και στον πίνακα θέσεων, είναι:

• H γνώση της Αγγλικής γλώσσας (Καλή, Πολύ Καλή ή Άριστη)
  • H γνώση χειρισμού Η/Υ στα αντικείμενα: (α) επεξεργασίας κειμένων, (β) υπολογιστικών φύλλων και (γ) υπηρεσιών διαδικτύου.

Πηγή: alfavita.gr

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τις θέσεις που απαιτούνται και πρόσθετα προσόντα (γνώση χειρισμού υπολογιστών) τα οποία πρέπει να κατέχουν οι υποψήφιοι μέχρι την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.

Ειδικά για τις θέσεις που απαιτείται: Γνώση χειρισμού Η/Υ στα αντικείμενα: (α) επεξεργασίας κειμένων, (β) υπολογιστικών φύλλων και (γ) υπηρεσιών διαδικτύου μπορείτε να συμμετέχετε στο επιδοτούμενο πρόγραμμα για την απόκτηση πιστοποιητικών πληροφορικής για τις συγκεκριμένες απαιτούμενες ενότητες με παρακολούθηση ΔΩΡΕΑΝ μαθημάτων.